افزایش ایمنی مودم در کاهش وقوع جرم مؤثر است

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - ۳ مهر ۱۳۹۵


افزایش ایمنی مودم در کاهش وقوع جرم مؤثر است

افزایش ایمنی مودم در کاهش وقوع جرم مؤثر است

293045163

با استفاده از چند روش ساده و کاربردی می‌توان امنیت شبکه اینترنت خانگی را بالا برد و باعث جلوگیری از هک مودم و ارتکاب جرم شد.
گسترش شبکه‌های بی‌سیم، جذابیتهایی را برای افراد سودجو ایجاد کرده است.
افرادی که با حداقل امکانات قادر هستند به شبکه Wi-Fi دیگران نفوذ کرده و افزون بر سرقت اطلاعات مالک، از بستر اینترنت جریان یافته در آن شبکه استفاده کرده و اقدامات مجرمانه‌ای چون دسترسی غیرمجاز، تخریب و اخلال، سرقت، کلاه‌برداری، انتشار داده‌های مستهجن و … را مرتکب شوند.
شناسایی چنین فرد یا افرادی از پیچیدگی و دشواری خاصی برخوردار است. لذا جهت پیشگیری از هک شدن مودم و مشکل گمنامی در فضای مجازی باید از راهکارهای امنیتی پیشرفته‌ای استفاده کرد که در مطلب زیر به‌طور خلاصه به آنها اشاره خواهد شد:
1 ـ احراز هویت و رمزنگاری: ابتدا باید با شیوه‌های احراز هویت و رمزنگاری آشنا شده و بهترین گزینه امنیتی را انتخاب کنیم. شیوه‌های ایمن احراز هویت شامل حداقل سه نسخه WEP، WPA و WPA2 می‌شود. شیوه‌های رمزنگاری شامل AES و TKIP می‌شوند. دراین‌بین، امن‌ترین شیوه احراز هویت WPA2 بوده و امن‌ترین روش رمزنگاری نیز AES است.
همچنین استفاده از این روشها سرعت دسترسی کاربران به اینترنت را کاهش نمی‌دهد؛ بنابراین کاربران باید با استفاده از دفترچه راهنمای مودم، به تنظیمات مودم خود رفته و در قسمت Authentication Type حالت WPA2 و در قسمت Encryption حالت AES انتخاب شود.
2 ـ تغییر نام کاربری و رمز عبور: تنظیمات مودم هر مودم وایرلسی از دو رمز استفاده می‌کند. رمز اول برای ورود به تنظیمات مودم است. این رمز معمولاً در زیر مودم نوشته می‌شود. از طریق دفترچه راهنمای مودم به تنظیمات آن رفته و نام کاربری و رمز عبور مربوطه را تغییر دهید.
3 ـ انتخاب رمز عبور مناسب برای Wi-Fi: جهت دسترسی به شبکه Wi-Fi مودم حتماً رمز عبور مناسب WPA2 انتخاب شود. این رمز عبور نباید به‌گونه‌ای انتخاب شود که دیگران به‌راحتی آن را حدس بزنند. به‌طور مثال از انتخاب تاریخ تولد، شماره ملی، شماره تلفن و … به‌عنوان رمز عبور خودداری کنید.
4- تنظیمات MAC Address filter: افزون بر مواد گفته شده، با استفاده از تنظیم Wireless MAC Address filter می‌توانید فهرستی از دستگاههای مورد اعتماد را تعیین کنید.
دراین روش، با اعمال فیلترینگی در مودم، صرفاً دستگاههای مورد تأیید، به مودم شما دسترسی خواهند داشت. تنظیمات MAC Address filter تنظیمات پیشرفته‌ای است که معمولاً در بخش interface setup مودم وجود دارد و در دفترچه مودم توضیحات لازم برای تنظیم MAC ارائه‌شده است.
حامد صفایی، مشاور حوزه قضایی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *