افزایش حضور زنان در شهر در گرو خشونت‌زدایی از چهره شهرهاست

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ آذر ۱۳۹۵


افزایش حضور زنان در شهر در گرو خشونت‌زدایی از چهره شهرهاست

رئیس سابق انجمن جامعهشناسی ایران:

افزایش حضور زنان در شهر در گرو خشونتزدایی از چهره شهرهاست

 888050277

محمد امین قانعی راد گفت: خشونتزدایی و کاهش جرایم اجتماعی راه حضور زنان در جامعه را بیشتر فراهم میکند.

رئیس سابق انجمن جامعه‌شناسی ایران با اشاره به اینکه مدتهاست زمینه حضور زنان در جوامع شهری فراهم شده است، گفت: زنان در حال حاضر به عنوان یک شهروند فضاهای شهری را تسخیر کرده‌اند و حضور آنان در جامعه تثبیت شده است.

وی با تأکید بر اینکه نهادهای شهری باید حضور زنان در جامعه را تثبیت کنند، گفت: در حال‌حاضر زنان در ادارات، دانشگاهها و تمامی نهادهای شهری حضور دارند که باید این حضور را به رسمیت شناخت و آن را تسریع کرد. وی افزود: بحث امنیت در برخی ساعتها و مکانهای فضای شهری کمتر شده که مسلما این امر بر حضور تمامی شهروندان در شهر به ویژه زنان تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین افزایش امنیت فضاهای شهری و جرم‌زدایی از آن باعث می‌شود تا زنان حضور پررنگ‌تری در جامعه داشته باشند.

قانعی راد با تأکید بر اینکه هرچه آسیبهای اجتماعی کمتر شود ضریب امنیت در فضاهای شهری بالاتر خواهد رفت، گفت: با کاهش جرایم شهری مثل خشونت، سرقت و تعرض مالی و جانی، امنیت در جامعه بیشتر خواهد شد. این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه موانع حضور زنان در جامعه تنها به معضل فرهنگی محدود نمی‌شود، افزود: هرچه خشونت‌زدایی از شهر بیشتر شود، بستر بهتری برای حضور زنان در فضاهای شهری فراهم می‌شود.

به گفته رئیس سابق انجمن جامعه‌شناسی ایران هرچه میزان جرم در فضاهای شهری افزایش پیدا کند به همان نسبت میزان امنیت زنان در جامعه کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: زنان بنا به دلایل فرهنگی مثل ممانعت خانواده‌ها و یا دلایل ذهنی خود و همچنین عدم اعتماد به نفس از حضور در جامعه پرهیز می‌کنند.

به گفته این استاد دانشگاه هرچه مطالعات درباره این عوامل بیشتر شود و برنامه‌ریزیهای لازم برای این موضوع صورت گیرد، حضور زنان در شهرها بیشتر می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نباید تنها با موعظه و نصیحت، زنان را به زندگی در شهرها ترغیب کرد، گفت: باید تلاش کنیم تا ساماندهی لازم برای حضور زنان در اجتماع وجود داشته باشد، به عبارت دیگر گاهی زنان از آمادگی کافی برای حضور در شهر برخوردار هستند اما فضاهای شهری به لحاظ فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی برای حضور آنان مهیا نیست. وی با اشاره به کمبود سرانه فضاهای ورزشی در شهر تهران گفت: در تهران سرانه فضاهای ورزشی زیاد نیست و زنان نیز حجم کمتری از این فضاها را در اختیار دارند با اینکه متقاضی شرکت در فعالیتهای ورزشی هستند. بنابراین افزایش سرانه فضاهای شهری برای شهروندان و دسترسی عادلانه زنان و مردان به این فضاها دو خواسته اصلی است که باید در برنامه‌ریزیهای شهری به آن توجه شود.

رئیس سابق انجمن جامعه شناسی ایران همچنین با اشاره به نقش زنان در حوزه مدیریت شهری تأکید کرد: هرچه زنان مشارکت بیشتری در اداره شهرها داشته باشند، فضای شهر نیز برای فعالیتهای آنان بیشتر آماده خواهد شد.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *