اعلام حالت فوق‌العاده در کرکوک در پی حمله داعش

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۳ آبان ۱۳۹۵


اعلام حالت فوق‌العاده در کرکوک در پی حمله داعش

اعلام حالت فوقالعاده در کرکوک در پی حمله داعش

با یورش داعش به برخی مراکز امنیتی کرکوک ازجمله ساختمان استانداری و تعدادی از مراکز پلیس، مسؤولان استان کرکوک با اعلام حالت فوقالعاده تا اطلاع ثانوی منع رفتوآمد را اعلام کردند.

انفجار در کرکوک

شبکه خبری اسکای نیوز عربی نوشت، به گفته برخی منابع عراقی، داعش درجمعه‌‌ی گذشته به برخی مراکز امنیتی استان کرکوک ازجمله ساختمان استانداری و تعدادی از مراکز پلیس یورش برده و تک‌تیراندازهای این گروه تروریستی بر بالای ساختمانها مستقرشده و درگیریهای شدیدی میان آنها و نیروهای پلیس و نیروهای نظامی ساختمان استانداری شکل گرفت.

در پی این درگیریها مسؤولان استان کرکوک تا اطلاع ثانوی قوانین منع رفت‌وآمد اعلام کردند.

در همین حال بنا بر تازه‌ترین گزارشها استاندار کرکوک اعلام کرده تمامی عناصر داعش دراین شهر از پای درآمده و تنها تعداد کمی از آنها در محاصره نیروهای امنیتی قرار دارند.

به گفته منابع امنیتی نزدیک 50 عامل انتحاری داعش به مناطق مختلف استان کرکوک ازجمله مناطقِ مهم اقتصادی حمله کردند.

استاندار افزود کنترل شهر به‌طور کامل در اختیار نیروهای امنیتی است.

از سوی دیگر یک منبع در دفتر استانداری کرکوک در گفتگو با شبکه ماهواره‌ای سومریه نیوز عراق اعلام کرد آنچه امروز در کرکوک رخ داد، نتیجه وجود گروهکهای تروریستی مخفی دراین شهر و از پیامدهای عملیات جاری در موصل بود.

وی همچنین گفت: برقراری ممنوعیت رفت‌وآمدها در کرکوک نقش بسزایی در ممانعت از ورود دیگر داعشیها به استان داشته و به نیروهای امنیتی در کنترل اوضاع کمک می‌کند.

همچنین چند داعشی صبح امروز دست به انجام عملیات انتحاری در یک نیروگاه برق دراین استان زدند.

به گفته استاندار کرکوک و مسؤولان امنیتی دراین انفجار انتحاری دستکم 16 تن کشته شدند. چهار شهروند ایرانی در میان شهدا هستند.

عبدالله نورالدین الصالحی، شهردار الدبس در شمال غرب کرکوک، به خبرگزاری فرانسه گفت: این حمله به نیروگاه برق این شهر انجام شد که راه‌اندازی آن به شرکتی ایرانی واگذارشده است.

سه عامل انتحاری در ساعت 6 صبح به نیروگاه حمله کردند و چند کارمند عراقی و چهار تکنیسین ایرانی به شهادت رسیدند.

آخرین خبرها به نقل از یک منبع امنیتی عراقی حاکی است که نیروهای عراقی موفق شدند کنترل این نیروگاه برق را از داعش پس بگیرند.

به گفته این منابع نیروهای پیش‌مرگ و حشد شعبی در اطراف این استان استراتژیک مستقرشده‌اند.

این حمله داعش در حالی صورت گرفت که طالب شغاتی، فرمانده نیروهای مشترک عراق اعلام کرد پس از وقوع درگیریهایی با داعش، نیروهای مبارزه با تروریسم وارد استان نینوا شدند و نیروهای عراقی و پیش‌مرگها به پیشروی خود به سمت شرق موصل ادامه می‌دهند.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *