اعتراض حامیان حقوق بشر به رفتار غیرانسانی با زندانیان بحرینی

دسته: آخرین مطالب , حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶


اعتراض حامیان حقوق بشر به رفتار غیرانسانی با زندانیان بحرینی

 

به نقل از پرستیوی، ائتلافی متشکل از 10 گروه حامی حقوق بشر با انتشار بیانیهای از رژیم منامه خواستند تا با همه زندانیان بر اساس انسانیت و مطابق با استانداردهای سازمان ملل که شامل دسترسی زندانیان به خدمات درمانی و ملاقات با خانوادههایشان است، رفتار شود.

جو استورک، معاون خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، با اشاره به قوانین جدید رژیم بحرین گفت: «این مقررات جدید زندانیانی را که تهدیدی برای فرار از زندان نیستند، تحقیر می‌کند.» وی گفت: «مقامات می‌توانند اقداماتی معقول برای جلوگیری از فرار (زندانیان) انجام دهند، اما غل و زنجیر کردن بیماران که بسیاری از آنان قربانی شکنجه هستند، آشکارا فراتر از نیازهای امنیتی به شمار می‌آید.»

حسین عبدالله، مدیر اجرایی نهاد «امریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین»، در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد این فعالان سیاسی و حامی حقوق بشر که در بند هستند، همگی از وخامت اوضاع جسمانی رنج می‌برند. وی افزود: «غل و زنجیر کردن این زندانیان اقدام امنیتی قانونی نیست و با هدف تحقیر آنان صورت می‌گیرد. جامعه بین‌المللی نباید این زندانیان … را فراموش کند و باید اقدامی در جهت پایان دادن به بازداشت ناعادلانه و تنبیهی این افراد انجام دهد.» لین معلوف، مدیر تحقیقاتی دفتر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در بیروت، تأکید کرد اکثر این زندانیان نباید در حبس باشند چه برسد به اینکه غل و زنجیر شوند. وی افزود: «مقامات (بحرین) باید فوراً به تنبیه جمعی و عمدی همه زندانیان بازداشتگاه جو پایان دهند.» بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی (25 بهمن 1389) صحنه خیزش مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مخالفان بحرینی با برپایی تظاهرات و اعتراضات مسالمت‌آمیز خواستار آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در این کشور هستند. این در حالی است که رژیم بحرین با هم‌دستی برخی از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی به سرکوب جنبش مردم بحرین پرداخته و با پرونده‌سازی و طرح اتهامات واهی، فعالان مدنی و سیاسی را به حبس طولانی‌‌‌‎مدت محکوم و یا آنان را از حق تابعیت محروم می‌کند.

ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها کشته و صدها زخمی بر جاگذاشته است. منبع:تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *