اظهار نظر پیرامون سپردن تشخیص تخلفات مطبوعاتی به اهالی مطبوعات، خام و غیر حقوقی است

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 19 آبان 1395


اظهار نظر پیرامون سپردن تشخیص تخلفات مطبوعاتی به اهالی مطبوعات، خام و غیر حقوقی است

در جلسه مسؤولان عالی قضایی مطرح شد:

اظهار نظر پیرامون سپردن تشخیص تخلفات مطبوعاتی به اهالی مطبوعات، خام و غیر حقوقی است

 %d8%a7%d8%b8%d9%87%d8%a7%d8%b1-%d9%86%d8%b8%d8%b1-%d9%be%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%b3%d9%be%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%d8%aa%d8%ae%d9%84%d9%81%d8%a7%d8%aa-%d9%85

رئیس قوه قضاییه با انتقاد شدید از برخی اظهارات در روزهای اخیر تصریح کرد: برخی مسؤولین به‌صورت شفاهی یا کتبی، باواسطه یا بی‌واسطه درخواست برخورد با برخی مطبوعات و رسانه‌ها رادارند اما وقتی در میان اهالی رسانه قرار می‌گیرند، ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهند.

رئیس قوه قضاییه افزود: هم اربعین یک روز خاص برای شیعیان است که بحمدالله مراسم این روز هرسال باشکوه‌تر از سال گذشته برگزار می‌شود و هم روزهای پایانی این ماه مصادف با ارتحال بالاترین مقام معنوی عالم پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و شهادت امام رضا (ع) است؛ لذا این ایام را به همه هم‌وطنان تسلیت عرض می‌کنیم و امیدواریم که خداوند توفیق رهروی اهل‌بیت را به همه ما عنایت کند.

رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: آمریکاییها تا امروز ظلمهای بسیاری بر ملت ما روا داشته‌اند و فریبکاری آنها بیش از بیش آشکارشده است که آخرین مورد آن نیز بدعهدی و خلف وعده آمریکا در موضوع برجام بود. از سوی دیگر در همین چند روز اخیر رئیس‌جمهور آمریکا که مدت زیادی به پایان مسؤولیتش باقی نمانده بار دیگر زهر خود را به ملت ایران ریخت و قانون تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران را امضاء کرد.

رئیس قوه قضاییه افزود: راه‌حل اساسی مشکلات کشور همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب نیز بارها تأکید فرموده‌اند، نه اتکا به آمریکا بلکه اتکا به خود، خودباوری و میدان دادن به جوانان کشور است. اقتصاد مقاومتی نیز یک راهبرد در همین راستا است و ما اگر بحث تحقیق و پژوهش در عرصه‌های مختلف و موضوعاتی نظیر هوافضا را جدی‌تر بگیریم و با همین شتاب راه خود را ادامه دهیم مسیر اقتدار کشور هموارتر می‌شود اما اگر دست روی دست بگذاریم و چشممان به دیگران باشد باید روزبه‌روز شاهد افول بیشتر خود باشیم.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری نمایشگاه مطبوعات تصریح کرد: مطبوعات و رسانه‌ها در هر کشوری نقش شفاف‌سازی و آگاهی بخشی را بر عهده‌دارند و فی‌الجمله نظام فکری جامعه را شکل می‌دهند. حتی در امور ارزشی و دینی این‌گونه است، یعنی چه دراین امور جامعه رشد کند و چه روبه‌زوال برود قطعاً رسانه‌ها دخیل بوده‌اند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه همه موظف‌اند از نقش آگاهی بخشی رسانه‌ها دفاع کنند، مطبوعات را چشم بینای جامعه و مانع بسیاری از تخلفات توصیف کرد و افزود: آزادی بیان در جمهوری اسلامی باوجود تبلیغات مسمومی که دراین زمینه می‌شود، یک آزادی معقول و منطقی و واقعی است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در عرصه مطبوعات و رسانه‌ها از صداوسیما گرفته تا روزنامه‌ها، همه قوا را نقد می‌کنند منتهی برخی انتظارات بالایی دارند و می‌خواهند آزادی‌شان مطلق باشد درحالی‌که در هیچ کجای دنیا و در هیچ نظام سیاسی، آزادی مطلق وجود ندارد زیرا آزادیها باهم دچار تزاحم می‌شوند. گاهی آزادی یک فرد با آزادی فرد دیگر مزاحمت می‌کند. گاهی آزادی فردی ممکن است باارزشهای اخلاقی یا مصالح ملی تزاحم پیدا کند. در تمامی کشورها حتی در نظامهای لیبرال دمکراسی معتقدند که آزادی به نحوی باید محدود شود چنانکه می‌بینیم خود آنها در بحث تاریخی هلو کاست انکار آن را مخالف مصالح خود می‌بینند و آن را ممنوع می‌کنند.

آیت‌الله آملی لاریجانی یادآور شد: ما در جمهوری اسلامی، قانون اساسی و اسلام را به‌عنوان چارچوبهای اصلی حیات سیاسی خود شناخته‌ایم و قانون اساسی را نه از باب زور بلکه به‌عنوان بستر زندگی سیاسی خود پذیرفته‌ایم. بر همین اساس مطبوعات، رسانه‌ها و همه مسؤولان باید ملتزم به قانون اساسی و شرع مقدس اسلام باشند و این را نباید نوعی مقید یا مضیق ساختن مطبوعات تلقی کرد چراکه ارزشهای اخلاقی و قانونی، برای آزادی واقعی انسانها هستند و خط‌کشیهای اسلام نیز برای حمایت از همین آزادیها است.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر لزوم نقش‌آفرینی مطبوعات در جهت ارتقا سطح فرهنگی جامعه، انتشار مطالب مبتنی بر افترا، توهین و شایعات از سوی رسانه‌ها را شرعاً و قانوناً ممنوع دانست و بابیان اینکه چنین مطالبی باید برای همه مطبوعات خط قرمز باشد، تصریح کرد: متأسفانه قوه قضاییه در همه‌جا مظلوم واقع می‌شود زیرا کار این قوه، قضاوت است و در هر پرونده‌ای ممکن است یک‌طرف ناراضی یا حتی هر دو طرف ناراضی باشند. در مورد مطبوعات نیز همین‌گونه است یعنی گاهی مطبوعات شاکی خصوصی دارند یا دادستان از جنبه عمومی به موضوع ورود پیدا می‌کند که این را نباید تقیید مطبوعات بدانیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: برخی فشار می‌آورند که چرا فلان روزنامه را نمی‌بندید و برخی دیگر فشار می‌آورند که چرا فلان رسانه را توقیف کرده‌اید؛ در پاسخ به تمام این فشارها ما یک‌سخن داریم و آن اینکه ما راه خود را بر اساس قوانین کشور و موازین شرعی طی می‌کنیم و اگر عنوان مجرمانه‌ای بر اقدام یک روزنامه یا رسانه صدق نکند دلیلی ندارد به موضوع ورود پیدا کنیم.

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از برخی اظهارات در ایام اخیر خاطرنشان کرد: برخی می‌گویند قلمها را به بهانه‌های واهی نشکنیم یا دهانها را به بهانه‌ای غیراساسی نبندیم؛ واضح است خطاب آنان به دستگاه قضایی است. این نوعی افترا به قوه قضاییه است و بلکه توهین و عجیب است کسانی که چنین افتراها و اهانتهایی را به قوه قضاییه روا می‌دارند، مدام هم دم از اخلاق و اسلام می‌زنند. این‌گونه افتراها و توهینها با کدام اخلاق و اسلام، سازگار است؟! این‌گونه افتراها به قوه قضاییه و تضعیف دستگاه قضایی به سود چه کسی است؟

آیت‌الله آملی لاریجانی خطاب به گوینده چنین سخنانی تصریح کرد: برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً یا کتباً باواسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است؛ اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می‌یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید و اینکه قلمها را نشکنید و دهانها را نبندید! البته ما به هیچ‌کدام از این سخنان کاری نداریم و راه قانونی خود را می‌رویم.

رئیس دستگاه قضا بابیان اینکه موضوع رسانه واجد حساسیتهای خاصی است اظهار کرد: ما همواره تأکیدداریم که پیش از طی شدن روند قانونی یک پرونده و رسیدگیهای قضایی و صدور حکم، نام کسی در رسانه‌ها برده نشود و آبروی کسی نرود. البته منکر این نیستیم که ممکن است خود قوه قضاییه هم درجاهایی مرتکب این اشتباه شده و از کسی نام‌برده باشد اما اصل این موضوع همواره مورد تأکید است که به بهانه آزادی بیان و آزادی مطبوعات نباید به کسی افترا بزنیم و آبروی افراد را در معرض تهدید قرار دهیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به برخی اظهارنظرها پیرامون سپردن تشخیص تخلفات مطبوعاتی به اهالی مطبوعات، این سخن را خام و غیرحقوقی توصیف کرد و افزود: مثالی که دراین زمینه می‌زنند، نظام پزشکی است حال‌آنکه هم مثال و هم ممثل دراین جا غلط است.

آیت‌الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به دستاوردهای سفر هیئت عالی قضایی کشورمان به عراق در هفته گذشته تشریح کرد: در عراق با مسؤولان و مقامات این کشور و همچنین علما و مراجع بزرگ تقلید در نجف دیدارهایی داشتیم و ضمن شنیدن نقطه نظرات آنان دیدگاههای خود را بیان کردیم.

رئیس دستگاه قضا افزود: دیدارمان با حضرت آیت‌الله سیستانی حفظه الله حدود دو ساعت به طول انجامید که بیست دقیقه آن با حضور دوستان بود و مابقی به‌صورت محرمانه انجام شد. البته جزئیات این مذاکرات را بیان نمی‌کنم اما می‌توان گفت که درمجموع مذاکرات مثبت و سازنده‌ای بود.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر سیطره فضای معنوی بر سفر هیئت ایرانی به عراق، به امضای تفاهم‌نامه‌ای میان دو کشور اشاره و بر لزوم افزایش سطح سفرها و همکاریهای ایران برای کمک به عراق تأکید کرد.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به برخی مفاد تفاهم‌نامه امضاشده میان هیئت قضایی ایران و عراق، اظهار کرد: تعامل دستگاه قضایی دو کشور، آموزش قضات عراق از سوی ایران و همچنین همکاریهای حقوق بشری چه در چارچوب مبانی اسلامی و چه در سطح بین‌المللی ازجمله مهم‌ترین مفاد این تفاهم‌نامه بود که امیدواریم برای هر دو کشور مفید باشد. منبع: حمایت

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *