اطلاع نداشتن از قوانین دلیل عمده ورود
 بیش از 8 هزار محکوم مالی غیر کلاه‌برداری به زندان


دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۱۴ مرداد ۱۳۹۵


اطلاع نداشتن از قوانین دلیل عمده ورود
 بیش از 8 هزار محکوم مالی غیر کلاه‌برداری به زندان


اطلاع نداشتن از قوانین دلیل عمده ورود
 بیش از 8 هزار محکوم مالی غیر کلاه‌برداری به زندان
سید اسدالله جولایی در دیدار با حجت‌الاسلام هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه پیرامون تشکیل کارگروه فرهنگی ویژه با محوریت کاهش زندانیان مهر و چک ، برای کنترل و بررسی این دسته از محکومان و محبوسان جرایم غیر عمد به گفت‌وگو پرداختند.

 تربیت زندانیان هم‌رتبه تأدیب آنهامهم است
 مدیرعامل ستاد دیه کشور در این ملاقات، توجه به امر اطلاع‌رسانی را مهم‌ترین راهکار برای کاهش آمار زندانیان غیر عمد اعلام کرد و گفت: برای حبس زدایی و پیشگیری از ورود مجدد درصدی از محکومان به زندانها توجه به جنبه تربیتی و آموزش بسیاری از قوانین راهنمایی و رانندگی و نیز مقررات به‌ظاهر ساده پولی و بانکی باید هم‌رتبه موضوعات تأدیبی موردتوجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: همان‌طور که در وضع قوانین نیز به نکته بازدارندگی اهتمام شده شایسته است جهت پیشگیری از ورود ناخواسته یا مجدد بسیاری از محبوسان به زندان بیش از آن‌که به مقررات بازدارنده اتکا کنیم به انجام اقدامات فرهنگی مؤثر توجه داشته باشم و آن‌طور نباشد که ستاد دیه تنها در راستای آزادی و دستگاه قضایی درزمینه رسیدگی قضایی محکومان تلاش کند. جولایی بابیان عواقب دردناک و بعضاً غیرقابل‌جبران یک حبس ولو کوتاه برای برخی از هم‌وطنان گفت:
ممکن است ارجاع به زندان و ابقای زندانی غیر عمد در حبس برای بسیاری یک مشکل فردی قلمداد شود اما در 25 سال فعالیت ستاد دیه در مواقعی شاهد این موضوع هستیم که حکم حبس به فروپاشی کیان یک خانواده و ازقضا تأخیر چندساله در پرداخت یک بدهی به طلبکاران هستیم.
 اجرای درست قانون زندان‌های زیادی را به بوستان تبدیل می‌کند
 وی با اشاره به اقدامات مطلوب دستگاه قضا در راستای جرم‌زدایی و کاهش جمعیت کیفری ندامتگاههای کشوری ، افزود: قوه قضائیه به‌عنوان قوه‌ای مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی شهروندان، برابر اصل یکصدو پنجاه و ششم قانون اساسی، در کنار رسالت مهم خود یعنی اجرای عدالت عمومی در جامعه، نظارت بر حسن اجرای قوانین را نیز بر عهده دارد که توجه بیشتر در این زمینه چنان چه در این سالها نیز شاهد آن بودیم، بدون شک زندان‌های زیادی را در سطح ایران اسلامی به بوستان تبدیل خواهد کرد.
مدیرعامل ستاد دیه کشور تأکید کرد: متأسفانه این روزها باوجوداینکه بسیاری از اصلاحات قانونی من‌جمله رفع جنبه کیفری از مهرهای بالای 110 سکه و همچنین تجدیدنظر به موضوع اعسار در نزد محاکم با عنایت ویژه رئیس معزز دستگاه قضایی هستیم اما در برخی موارد شاهدیم، برای مثال نظارت دقیقی بر موضوعاتی چون آمار ثابت 2 هزارنفری محکومان مهریه و متقاضیان طلاق توافقی صورت نمی‌گیرد و همین تساهل گرایی در انجام این مغبوض الهی و پدیده به‌شدت مغایر با بسیاری از اصول اسلامی خیل محکومان به پرداخت صداق‌های نامعقول را در کشور به دنبال دارد.
 دو هزار نفر زندانی مهر، داریم
 جولایی افزود: طبق مواد موجود در قانون برگزاری جلسات طولانی رسیدگی، ارجاع به داوری یا مراکز مشاوره جزو تشریفات اساسی طلاق در دادگاههای خانواده به شمار می‌آید اما اجبار زوجین برای انجام این الزامات چندان با جدیت پیگیری نمی‌شود و هرچند بسیاری از اختلافات منجر به مطالبه مهر باریش سفیدی بستگان فامیل و بزرگان یک محله به زندان منتهی نمی‌شود اما هم‌اکنون دو هزار و 12 نفر از جمعیت 10 هزارنفری محکومان غیر عمد را بدهکاران مهر شامل می‌شوند.

وی تلاش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه را برای تهیه دستورالعملی جهت مراجعه الزامی به مراکز مشاوره را برطرف‌کننده بسیاری از مرافعات خانوادگی و طلاقهای احساسی اعلام کرد و گفت: به‌کارگیری مشاوران خبره و اعمال شیوه‌های جدید در این مراکز ضمن کاهش آمار زندانهارافع بسیاری از معضلات تلخ اجتماعی هم خواهد بود.
 اثرات مخرب شبکه‌های اجتماعی بیشتر از آثار مطلوبشان است
 مدیرعامل ستاد دیه کشور در پایان با اشاره به ظرفیت شبکه‌های اجتماعی گفت: به‌شخصه معتقدم به دلیل فضای غیرواقعی و اهداف مؤسسان این جنس از ظرفیت‌های مجازی اثرات مخرب شبکه‌های اجتماعی به‌مراتب بیشتر از آثار مطلوب آنها هستند چنان چه در مورد این بستر جدید حتی اکراه دارم بگویم نیمه‌ی پـُر اما از ثلث پـُر اما موجود شبکه‌های اجتماعی در تبیین غیرشعاری بسیاری از قواعد خانوادگی نباید غافل شد.
وی در ادامه تصریح کرد: به همت قوه قضاییه شبکه‌های اجتماعی مطلوبی در داخل کشور راه‌اندازی شده است که جهت جایگزینی این محصولات هم تدابیر دستگاه قضا بیش‌ازپیش احساس می‌شود تا در بستری امن و ملی انجام این فعالیت‌های تخصصی صورت گیرد.
در این جلسه که علی شمس، بازرس ستاد دیه کشور و مشاور فرهنگی رئیس قوه قضاییه نیز حضور داشت، تولید فیلم‌های مشترک با مضامین آموزشی مطرح و مقرر گردید بر اساس پرونده‌های موجود در ستاد دیه کشور و با بهره‌مندی از ظرفیت‌های سینمایی و نمایشی آثار کوتاه تلویزیونی برای پخش از شبکه‌های سیما تهیه شود.
منبع: ایرنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *