اصلی‌ترین مشکلات مردم با پزشکان قانونی

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۵


اصلی‌ترین مشکلات مردم با پزشکان قانونی

اصلیترین مشکلات مردم با پزشکان قانونی

851226939

یک مسؤول پزشکی قانونی در رابطه با مشکلات مردم درباره این سازمان پاسخ گفت:

مردم از انتظار در معاینات اظهار نارضایتی میکنند. درباره این مشکل چه تدبیری اندیشیدید؟

معاینات، انواع مختلف دارد، برخی از معاینات مانند ضرب‌وجرح ساده که فرد آسیب‌دیده و پزشک معاینه می‌کند و زمان زیادی نمی‌برد تا جواب بگیرند و خارج شوند. برخی موارد است که فردی تصادف کرده و مدتها در بیمارستان بستری بوده. بعضاً در دو تا 3 بیمارستان بستری بوده و صدمات متعدد و درمانها متفاوت بوده. پرونده را می‌آورند و پزشک علاوه بر معاینه کل ضایعات، همه این پرونده‌ها را هم باید مطالعه کند. مطالعه پرونده‌ای که قطور است و آزمایشها، عکسها، مدارک و تمام اسناد را دقیق مطالعه کند، زمان می‌برد. ممکن است به خاطر ذات کار، زمان طولانی شود. ولی به‌طور متوسط وقتی میانگین گرفتیم در کل کشور، زمانی که فرد وارد می‌شود از ثبت، معاینه پزشک، تایپ جواب، ثبت و دادن جواب به‌طور متوسط 1 ساعت است. ممکن است یک پرونده 3 ساعت طول کشد و یک پرونده در 20 دقیقه تمام شود. البته مردم حق‌دارند کارشان سریع انجام شود ولی در برخی مواقع این مسائل هست.

برخی از مراجعان بهخصوص در شهرستانها میگویند پزشک، پزشکی قانونی سرکارش حاضر نبوده و تا بیاید، طول کشیده؟

دراین موارد، به علت کمبود پزشکی در برخی از شهرها، کمبود پزشک داریم. مثلاً ساعت 10 صبح است و پزشک دارد کار می‌کند. همان موقع صحنه‌ای به وجود می‌آید که پزشک باید در معیت قاضی به صحنه برود یا جسدی هست که باید او معاینه کند. اینجا ممکن است مردم منتظر بمانند تا پزشک برگردد. دراین موارد نیز ممکن است توقف و فعالیت داشته باشند که اظهار نارضایتی کنند. بازهم ما درعین‌حال سعی کردیم زیرساختها را درست کنیم و نرم‌افزاری تهیه کنیم. البته این نرم‌افزار هنوز به نتیجه نرسیده. اگر این نرم‌افزار هم درست شود، زمان کمتر می‌شود. ولی این‌که افراد در یک‌زمان مشخص خدمت دریافت کنند، نمی‌توانیم به خاطر ذات کار چنین قولی بدهیم.

در موضوع تعرفهها، برخی از مراجعان از افزایش تعرفهها گلایه دارند. آیا امکان تعدیل تعرفهها وجود دارد؟

تعرفه‌های ما ناچیز است. یک معاینه پزشک وقتی انجام می‌شود و پرونده را بررسی می‌کند و نظریه کارشناسی می‌دهد، تمام این فرآیند 30 هزار تومان تعرفه دارد. درحالی‌که در یک پرونده ساده قضایی، تعرفه کمتر از 300 هزار تومان نیست. خودمان توجه داریم که تعرفه بیش‌ازحد نباشد. هرچند بسیار کمتر است. تعرفه گذاری نیز با پیشنهاد ما و تصویب رئیس قوه قضاییه صورت می‌گیرد و این وجوه وارد خزانه دولت می‌شود و برداشت شخصی افراد نیست.

درباره تعرفه کمیسیونهای تخصصی چطور؟

یک کمیسیون با 5 نفر از بهترین متخصصان تشکیل می‌شود. فرض کنید هر کمیسیون 3 ساعت طول می‌کشد. کل هزینه این کمیسیون 100 یا 100 هزار و خرده‌ای است. این کمیسیون مکاتبات داری و مقدمات دارد. کارشناس پرونده را می‌خواهد، شاکی و طرف دعوا را می‌خواهد. اگر از پزشک شکایت است، او را می‌خواهند و بررسی می‌کنند. بعد به جلسه کمیسیون می‌رسد که 5 متخصص خبره نظر می‌دهند که تعرفه‌ای بسیار ناچیز دریافت می‌شود و به‌حساب خزانه می‌رود.

ظاهراً به خاطر کمبود حقوق و دستمزد، پزشکان قانونی ناراضی هستند و به مراجعان این نارضایتی را تسری می‌دهند. چه زمانی این مشکل حل می‌شود؟

این مشکل را نمی‌توانم تأیید کنم. در گزارشهای ارزیابی که در استانهای مختلف، دستگاههای نظارتی و اجرایی مانند استانداریها تهیه می‌کنند، اگر ما رتبه اول تکریم مردم را نداشته باشیم، حتما رتبه دوم را داریم؛ یعنی برخورد پزشک و کارمند ما بد نبوده. نمی‌گوییم ایدئال است. می‌گوییم بد نبوده. دوم این را در نظر داشته باشید نوع مردمی که به ما مراجعه می‌کنند آسیب‌دیده و عصبانی هستند. آزاری دیدند یا فوتی دارند. بااین‌حال ما با آنها برخورد بدی نداشتیم.

در مورد پزشکان قانونی نیز همکاران ما اظهار نارضایتی می‌کنند. ولی نارضایتی خود را به مردم منتقل نکردند. نارضایتی که در سیستم بروز کرده باشد، آن‌طور بالا نرفته. ما به پزشکان حق می‌دهیم. چون پزشک قانونی که در سیستم ما کار می‌کند، معمولاً در ساعات اداری کار می‌کند. بعد که برای استراحت می‌رود، بعدازظهر یا شب، وقت و بی‌وقت بازپرس یا دادستانی او را خبر می‌کند موردی پیش‌آمده و باید سر خدمت برود. از شهرستان که می‌خواهد برود، باید با کل مسؤولان هماهنگ کند که حضور ندارد. او نسبت به پزشکی که در سیستم بهداشت و درمان به‌صورت عادی کار می‌کند و حقوقی 2 تا 3 برابر پزشکی قانونی می‌گیرد، ناراضی است. پزشک قانونی با این حساسیت و حجم کار نسبت به پزشکان معالج، حقوق کمتری می‌گیرند که اظهار نارضایتی می‌کند. البته ما تلاش کردیم و از دولت قولهایی گرفتیم که اعتبار مناسب را بدهند. امیدواریم بتوانیم زحمات همکارانمان را جبران کنیم.

منبع: سلامت نیوز


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *