استانداردهای آموزش عالی باید در تمام دانشگاهها رعایت شود

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
دوشنبه - 24 آبان 1395


استانداردهای آموزش عالی باید در تمام دانشگاهها رعایت شود

رییس دانشگاه آزاد اسلامی:

استانداردهای آموزش عالی باید در تمام دانشگاهها رعایت شود

%d8%b1%db%8c%db%8c%d8%b3-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af-11

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هم اندیشی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه ما معتقدیم باید استانداردهای آموزش عالی در تمام دانشگاهها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاههای علمی کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی رعایت شود، گفت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست میکنم تا از همه دانشگاههای ایران بخواهند که استانداردهای آموزش عالی را رعایت کنند.

دکتر میرزاده در این جلسه ضمن تشکر از حضور نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی، پیشاپیش فرا رسیدن اربعین حسینی (ع) را تسلیت گفت.

میرزاده با بیان اینکه ما در دانشگاه آزاد اسلامی با هیچ دانشگاه رقیب مخالف نیستیم، گفت: ما معتقدیم باید استانداردهای آموزش عالی در تمام دانشگاهها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاههای علمی کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی رعایت شود و به همان میزان که روی دانشگاه آزاد اسلامی از طرف مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی حساسیت وجود دارد، برای سایر دانشگاهها نیز همین گونه باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی خواست تا از همه دانشگاههای ایران بخواهند که استانداردهای آموزش عالی را رعایت کنند.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با 20 میلیون مترمربع فضای آموزشی، 68هزار عضو هیات علمی تمام وقت، نیمه وقت و مدعو و 11هزار کارگاه و آزمایشگاه در قالب طرح ساها، استانداردهای آموزش عالی را رعایت کرده و معتقدیم استانداردهای دانشگاه آزاد اسلامی اگر از برخی دانشگاههای دولتی بالاتر نباشد، به هیچ عنوان کمتر نیست.

دکتر میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر 12هزار و500 نفر دکتری تمام وقت با رتبه علمی استادیار، دانشیار و استاد تمام واجد شرایط برای راهنمایی دانشجویان دکتری خود دارد که در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: بر این اساس و طبق استانداردهای آموزش عالی، می‌توانستیم به ازای هر عضو هیات علمی 5 دانشجوی دکتری جذب کنیم. یعنی می‌توانستیم در حال حاضر 60هزار دانشجوی دکتری داشته باشیم اما در حال حاضر در دانشگاه آزاد اسلامی به ازای هر استاد، کمتر از 3 دانشجوی PhD جذب شده است. یعنی جذب دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در ترم جاری کمتر از 11هزار نفر هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با وجود اینکه براساس استانداردهای آموزش عالی می‌توانستیم دوبرابر تعداد موجود، دانشجوی دکتری جذب کنیم اما به دلیل اینکه هنوز جامعه علمی، قانون گذاری و اجرایی کشور شناخت کافی از تواناییهای این دانشگاه را ندارند، این کار صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه در سال جاری 114هزار متقاضی دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت، گفت: از این تعداد کمتر از 10 درصد پذیرش شده ند.

میرزاده با بیان اینکه تا به حال دو بار از دانشگاه آزاد اسلامی تحقیق و تقحص صورت گرفته، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا فعالیتهای 2300 رقیب دانشگاه آزاد اسلامی مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد و امکانات آنها از نظر استانداردهای آموزشی بررسی شود.

وی در خصوص فعالیتهای اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: باید سازوکارهای دانشگاه به گونه‌ای باشد که اگر کسی خواست وارد فعالیتهای اقتصادی با دانشگاه شود، بتواند به راحتی از امکانات دانشگاه برای تولید محصولات دانش بنیان استفاده کند و شرایط این مشارکت کاملاً روشن باشد.

دکتر میرزاده با اشاره به روند انتصابات در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در دوره‌های گذشته انتصاب روسای واحدها وسط رئیس دانشگاه صورت می‌گرفت اما در دوره جدید با نوشتن یک آیین‌نامه جدید، این اختیار از شخص رئیس دانشگاه سلب شد و به عقل جمعی سپرده شد. از آنجا که خرد جمعی ایجاب می‌کند هم آیین‌نامه وجود داشته باشد و هم یک کمیسیون جمعی؛ از این رو کمیته انتصابات دانشگاه متشکل از مدیران ذیربط تشکیل شد و براساس آن اشخاص واجد شرایط مورد بررسی قرار می‌گیرند.

عزل و انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامی براساس آییننامه مشخص و مدون است

وی با تاکید بر اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی هیچ عزلی انجام نمی‌شود مگر آنکه حجت شرعی و قانونی لازم را داشته باشد، گفت: انتصابات نیز در این دانشگاه با توجه به شایستگی افراد صورت می‌گیرد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: فرمول عزل و انتصابات در دانشگاه آزاد اسلامی براساس آیین‌نامه مشخص و مدون است. مشی مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دولت و مقررات هیات امنای مرکزی دانشگاه است

میرزاده با بیان اینکه مشی مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اینکه براساس تعامل و احترام به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: کار ما در چارچوب قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دولت و مقررات هیات امنای مرکزی دانشگاه است و ما براساس این قوانین در جهت صرفه و صلاح دانشگاه و حفظ منافع واحدهای استانها گام بر می‌داریم.

وی با بیان اینکه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری در حال حاضر نیاز کشور است، تاکید کرد: راه اندازی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و داروسازی برای هر دانشگاهی یک اعتبار است. در حال حاضر کشور نیاز به 200هزار پرستار بیشتر دارد و ما باید در حوزه پزشکی بسیار کار کنیم.

دکتر میرزاده با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر 11 بیمارستان فعال دارد، ابراز امیدواری کرد بیمارستانهای دانشگاه در تبریز، اردبیل، کازرون و بیمارستان فرهیختگان تهران با همت دکتر ابطحی و همکاران معاونت پزشکی، به زودی افتتاح شود.

تحصیلات عالیه باعث کاهش هزینههای ملی میشود

میرزاده با بیان این‌که همه ما مدیون پیشرفت علمی بعد از انقلاب اسلامی در زمینه آموزش عالی هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته بیش از 50درصد جمعیت مردم، تحصیلات عالیه دارند. این در حالی است که در کشور ما تنها 14.4 درصد جمعیت دارای تحصیلات عالیه هستند. تحصیلات عالیه یعنی فرهیختگی و کاهش ناهنجاریهای اجتماعی که این موضوع باعث کاهش هزینه‌های ملی می‌شود. بنابراین ما باید در توسعه تحصیلات تکمیلی تمام تلاش خود را به کار گیریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه آموزش عالی برای ایجاد اشتغال طراحی نشده است، گفت: وظیفه دانشگاهها این است که برای اشتغال زمینه سازی و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند. وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: باید بگذاریم آموزش عالی در کشور ایران توسعه پیدا کند تا فرهیختگی این جامعه افزایش یابد.

ایجاد اشتغال برای فارغالتحصیلان دانشگاه با استفاده از ظرفیتهای دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر اشتغال فارغ‌التحصیلان یک چالش بزرگ کشور است، اظهار داشت: هرچند در این زمینه دانشگاهها مسوول ایجاد اشتغال نیستند اما دانشگاه آزاد اسلامی تمام کوشش خود را به کار برده که فارغ‌التحصیلان تا حد امکان بتوانند از طریق امکانات دانشگاهی ازجمله شرکتهای دانش بنیان، استقرار مراکز رشد و شهرکهای فناوری، ایده‌های خود را به محصول تبدیل کرده و با بخش صنعت و خدمات ارتباط برقرار کنند.

میرزاده با بیان اینکه البته مساله اصلی اشتغال در کشور با این راه‌حلها رفع نمی‌شود، گفت: این خدمات دانشگاه موثر است اما به هیچ عنوان کافی نیست. زمانی معضل اشتغال حل می‌شود که سرمایه‌گذاریهای لازم در این زمینه صورت گیرد. وی افزود: با توجه به قانون اساسی و هزینه‌هایی که دولت در زمینه بهداشت و درمان، رفاه، آموزش و پرورش و… دارد، اعتبار لازم برای سرمایه گذاری در بخش اشتغال وجود ندارد و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری خارجی انجام شود. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه منابع داخلی ایران برای رشد 8درصدی تولید ناخالص ملی کافی نیست، تصریح کرد: باید طبق برنامه پنج ساله ششم کشور؛ تولید ناخالص ملی 8درصد رشد داشته باشد تا بتوانیم مساله رکود، اشتغال و تورم را حل کرده و رونق اقتصادی و رفاه داشته باشیم. تنها راه حل این قضیه، جذب سرمایه گذاری خارجی است.

میرزاده در ادامه با اشاره به مهاجرت جوانان ایران برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به کشورهای آسیای میانه، گفت: متاسفانه دانشگاههای کشورهای آسیای میانه از امکانات، تجهیزات و اساتید لازم برای توسعه آموزش برخوردار نیستند. سالانه هزاران نفر از متقاضیان مقاطع تحصیلات تکمیلی به دانشگاههای درجه 2 و 3 این منطقه می‌روند و با پول خانواده‌های ایرانی این دانشگاهها آباد می‌شود. وی افزود: این اتفاق در حالی صورت گرفته که می‌شد با پول این دانشجویان، دانشگاههای کشور خودمان آباد شود. باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر فضاسازی و برنامه‌ریزیهای لازم برای جذب این تعداد متقاضی در کشور صورت نگیرد، این متقاضیان به راحتی به کشورهای آسیای میانه مهاجرت می‌کنند. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بین 50 تا 80هزار نفر دانشجوی ایرانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشورهای خارجی تحصیل می‌کنند، گفت: بسیاری از این دانشگاهها از کیفیت لازم برخوردار نیستند و از آنجا که مردم ما دوست دارند فرزندانشان تحصیلات عالی داشته باشند، باید این وضعیت را در کشور خودمان ایجاد کنیم. دکتر میرزاده خاطرنشان کرد: در کشور ما بحث اشتغال، فرع بر بحث منزلت اجتماعی است. یعنی علم اندوزی رسالتی است که هر فردی برای خود قایل است.

دانشگاه آزاد اسلامی برای ارتقای علمی کشور برنامهریزی دارد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی با بیان اینکه در حال حاضر از هر 3 خانواده ایرانی، یکی از طریق دانشجویی، کارمندی، فارغ‌التحصیلی و یا هیات علمی، وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: این موضوع نشان‌دهنده این است که این دانشگاه برای ارتقای علمی کشور و فرزندان این مرز و بوم برنامه‌ریزی دارد و مردم نیز دوست دارند ارتقای علمی داشته باشند.

منبع: ایسنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *