از آلودگی هوا تا احضار مدیران نجومی بگیر

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۷ دی ۱۳۹۵


از آلودگی هوا تا احضار مدیران نجومی بگیر

در جلسه شورای معاونان دادستانی تهران

از آلودگی هوا تا احضار مدیران نجومی بگیر

 

%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d9%84%d9%88%d8%af%da%af%db%8c-%d9%87%d9%88%d8%a7-%d8%aa%d8%a7-%d8%a7%d8%ad%d8%b6%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%ac%d9%88%d9%85%db%8c-%d8%a8%da%af%db%8c

 بیست و چهارمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احکام با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت زندانها و قضات اجرای احکام چند ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست دکتر عباس جعفری دولتآبادی دادستان تهران برگزار گردید.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به این‌که مسایل اجتماعی و امور مرتبط با آن گسترده و شامل چند بخش می‌گردد، در توضیح این بخشها افزود: حوزه‌های اجتماعی شامل برخی جرایم مانند شرارتها و سرقتها است که هم جرم و هم آسیب محسوب می‌شود. از طرفی آسیبها و مشکلات اجتماعی را نیز در بر می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال حضور متکدیان چهره شهر را نازیبا کرده و به هم می‌زند؛ کودکان کار و معتادان متجاهر آسیب محسوب می‌شوند و مردم از آنها رنج می‌برند.

 ارتباط مسایل اجتماعی با نظم عمومی

وی با تأکید مجدد بر گسترده بودن مسایل و مشکلات حوزه اجتماعی، عفاف و حجاب و جرایم علیه حوزه اخلاق را در دایره این گستره دانست و با اشاره به این‌که حوزه اخلاق به‌نوعی به نظم عمومی مرتبط است، به‌عنوان نمونه با اشاره به موضوع ترافیک و آلودگی اظهار داشت: ترافیک و آلودگی هوا یک مشکل اجتماعی است که اکثر مردم با آن درگیرند و از جمله، سختی رفت‌وآمد، تأخیر در انجام امور و هزینه‌های مربوط، بر نحوه رفتار مردم تأثیر می‌گذارد.

دادستان تهران با تصریح به این‌که آلودگی هوا و معضل ترافیک واجد وصف مجرمانه نیست، اما اکثر مردم درگیر آن هستند، افزود: از این‌رو به‌عنوان یک مشکل اجتماعی قابل‌ بحث و بررسی است.

 شیوه و بررسی مشکلات اجتماعی

جعفری دولت‌آبادی شیوه دولتها در برخورد با چنین مسایلی را، مدیریت مسأله اعلام کرد و افزود: همه حکومتها وقتی با این‌گونه مسایل مواجه می‌شوند آن را مدیریت می‌نمایند و در غیر این صورت، نظم اجتماعی مختل می‌شود.

وی در بازگویی نظر متخصصان پیرامون علل و ترافیک آلودگی هوا، اظهار داشت: عده‌ای در تبیین علل این مشکل به جمعیت زیاد این کلان‌شهر تهران که هشت تا نه میلیون نفر است اشاره دارند و معتقدند که معابر اشباع‌شده و کشش بیش از این را ندارد. آمارها از تردد وجود سه میلیون و هشت‌صد هزار خودرو و سه میلیون موتورسیکلت در تهران سخن می‌گویند که بخشی از آنها فرسوده و از رده خارج محسوب می‌شوند و مجموع شمار سفرهای درون‌شهری در هر روز هفده میلیون اعلام‌شده است. کارشناسان ترافیک معتقدند مدیریت این میزان وسیله نقلیه و این جمعیت زیاد با مشکلات جدی مواجه است؛ به‌ویژه در فصول پاییز و زمستان که به لحاظ برودت هوا و کوتاه بودن ساعات روز، بیش از 65 درصد مردم از وسیله شخصی استفاده می‌کنند.

 راهکارهای رفع ترافیک و آلودگی هوا

جعفری دولت‌آبادی در جهت تبیین مدیریت ترافیک و آلودگی هوا به برخی راهکارها اشاره کرد و گفت: امروزه شهر تهران از نظر احداث معابر، اتوبانها و خیابانهای جدید اشباع است پس باید به سوی توسعه حمل‌ونقل عمومی، استفاده از سیستم هوشمند و مدیریت ترافیک شهری رفت و در این راستا، افزایش خطوط مترو که در حال ارتقا است و از پنج به هفت‌خط خواهد رسید، مدیریت بر اصناف و ساعات کاری مغازه‌ها و برقراری سرویسهای حمل‌ونقل ادارات باید مجدداً مورد توجه قرار گیرد.

نقش انضباط اجتماعی در ترافیک

وی با تأیید راهکارهای فوق‌الذکر، مشکل اصلی ترافیک را پایین بودن سطح انضباط اجتماعی دانست و گفت: رعایت انضباط اجتماعی در کنترل ترافیک بیش از سایر مسایل نقش دارد و به‌عنوان‌مثال وقتی پلیس در اجرای طرح زوج و فرد، ممنوعیت تردد برخی خودروها را در مناطقی اعلام می‌نماید، برخی رانندگان بدون توجه به این اعلام، اقدام به بیرون آوردن خودروهای شخصی نموده و به پرداخت جریمه یا حتی توقف خودرو توسط پلیس تن در می‌دهند و این نحوه اقدام، جلوه‌ای از نبود انضباط اجتماعی و عدم اعتقاد مردم به این امر است.

 مدیریت نقدینگی نیازمند انضباط اقتصادی است

جعفری دولت‌آبادی از معاونان دادستان خواست با پلیس همکاری نمایند و با برگزاری نشستهایی با پلیسهای محلی، به مشکلات اجتماعی که مستلزم حمایت است وارد شوند.

وی به‌منظور روشن شدن نحوه عملکرد سرپرستان دادسراها در موضوعات مرتبط با انضباط اجتماعی، به رویکرد دادسرای تهران در موضوع اتحادیه‌های صنفی اشاره کرد و اظهار داشت: دادسرای تهران طی جلسه‌ای با روسای اتحادیه‌های صنفی، ضمن گوشزد کردن وظایف اتحادیه‌ها، به آنها اطمینان داد که در انجام وظایف خود مانند بازرسی از مغازه‌ها، از حمایت قضایی دادستانی بهره‌مند خواهند شد.

 ضرورت ورود سرپرستان به موضوع خودروهای سنگین متخلف

دادستان تهران در مورد برخی مصادیق مشکلات ترافیک و آلودگی هوا اظهار داشت: سرپرستان نواحی علاوه بر کمک به پلیس در امور نیازمند رسیدگی قضایی، می‌توانند از اقدامات و تدابیر پیش‌گیرانه، استفاده کرده و در دو مقوله حمایت از انضباط اجتماعی و کمک به پلیس در موارد نیاز اقدام کرد و از جمله مشکل تردد خودروهای سنگین با سرعت زیاد در اتوبانهاست که با توجه به محدود بودن تردد آنها به ساعات شب، حوادث زیادی را در پی دارد.

 جعفری دولت‌آبادی خطاب به معاونان دادسرا اظهار داشت: مردم از این نحوه رانندگی رنج می‌برند و قدرت مقابله با چنین رانندگانی را ندارند و باید در این زمینه و با صدور دستور قضایی به پلیس کمک کرد.

مثال دیگری که سوی دادستان تهران برای جایگاه ورود معاونان دادستان ارائه گردید، نحوه اقدام خودروهای مدل بالا بود که در برخی مناطق شهر دور دور کرده و موجبات مزاحمت مردم را فراهم می‌نمایند.

وی صدور دستور قضایی از سوی سرپرستان نواحی در توقیف این خودروها را ضروری دانست و از پلیس خواست که با توجه به صدور دستور قضایی در این رابطه نسبت به اجرای آن در تمامی موارد اقدام نماید.

جعفری دولت‌آبادی با یادآوری جلسه مشترک دادستانی که در 21 فروردین سال جاری با سردار مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور و همکاران وی برگزار گردید، به مصوبه آن جلسه شامل تشکیل کارگروهی به‌منظور فراهم شدن زمینه همکاری بیش‌تر دادسرای تهران و پلیس راهنمایی و رانندگی، اشاره کرد و از دکتر جهانی معاون خود خواست تا فرارسیدن برگزاری نشست مشترک دوم در سال آینده، کمیته مذکور را تشکیل داده و در جهت بررسی و اتخاذ راهکارهای لازم از سوی دادسرا نسبت به پلیس در برخورد با بی‌انضباطیهای اجتماعی اقدام گردد. وی خطاب به سرپرستان نواحی دادسراها اظهار داشت: حمایت شما از مأمورین پلیس در برخورد با جرایم و تخلفات، ضمن این‌که در حوزه‌های آلودگی هوا و ترافیک شهری مؤثر است قوام دهنده انضباط اجتماعی نیز خواهد بود.

دستگیری ده نفر از دلالان ارز

وی از تشکیل پرونده مربوط به مسایل ارزی در دادسرای پولی- بانکی خبر داد و در چگونگی روند قضایی این پرونده اظهار داشت: تاکنون ده نفر از دلالان ارز بازداشت ‌شده‌اند. دادستان تهران در خصوص پرونده واگذاری املاک شهرداری و حقوقهای نجومی اطلاع‌رسانی کرد و با اعلام این‌که تاکنون 66 نفر در پرونده واگذاری املاک و 74 نفر در پرونده حقوقهای نجومی احضار و از آنها تحقیق‌شده است، ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر تحقیقات این دو پرونده به اتمام برسد.

منبع: میزان

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *