ارتقاء جایگاه کانون وکلا درگرو توجه به حقوق شهروندی است

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 23 آبان 1395


ارتقاء جایگاه کانون وکلا درگرو توجه به حقوق شهروندی است

معاون وزیر دادگستری:

ارتقاء جایگاه کانون وکلا درگرو توجه به حقوق شهروندی است

معاون حقوق بشر و امور بینالملل وزیر دادگستری بابیان اینکه جایگاه کانون وکلا بهواسطه توجه به حقوق شهروندی ارتقا مییابد، گفت: یکی از عرصههایی که بیشازپیش وکلا میتوانند در آن نقشآفرینی کنند مسأله حقوق شهروندی است.

photo_2016-11-12_18-32-58

محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری با اشاره به لایحه جامع وکالت اظهار کرد: خوشبختانه این لایحه در دستور کار مجلس قرارگرفته و هم‌اکنون در کمیسیون حقوقی مجلس در حال بررسی است. امیدواریم نمایندگان محترم مردم و به‌خصوص کمیسیون حقوقی که هم از حقوقدانان و قضات فرهیخته هستند توجه و عنایت خاصی به این لایحه داشته باشند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری ضمن تأکید بر اینکه کانون وکلای دادگستری یکی از قدیمی‌ترین نهادهای مدنی در کشور است، تصریح کرد: کانون وکلا نهادی مستقل است که جایگاه برجسته‌ای برای تحقق حقوق مردم دارد و اگر عقیده ما براین است که قاضی و وکیل در حقیقت دو بال فرشته عدالت هستند هر دو بال فرشته باید استقلالشان حفظ شود و باید پا به‌پای هم و در کنار هم برای تحقق حقوق مردم گام بردارند.

عباسی اضافه کرد: موضوعی که از اهمیت خاصی برخوردار است توجه و عنایت خاص به بحث استقلال قضاوت و وکالت است. از طرف دیگر مرکز امور مشاوران وجود دارد که بایستی در کشور ساماندهی می‌شد. به‌هرحال با توجه به لایحه آن مرکز هم با کانون وکلا ادغام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم نمایندگان مجلس به‌گونه‌ای حرکت کنند که این نهاد مدنی درعین‌حال که جایگاه مستقل خود را حفظ می‌کند مسائل و مشکلاتی که دارد به‌واسطه این لایحه مرتفع شود، اظهار کرد: در جامعه ما دو حوزه بسیار مهم و اثرگذار وجود دارد؛ یکی جامعه پزشکی و دیگر جامعه حقوقدانان و وکلا.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری، ادامه داد: همیشه در طول تاریخ این دو منصب از جایگاه ممتازی برخوردار بوده‌اند و این جایگاه هم در جامعه ما و هم در سایر جوامع مشاهده می‌شود؛ بنابراین کانون وکلا به‌عنوان یکی از نهادهای اساسی و مؤثر دراین حوزه باید جایگاه واقعی خود را در چارچوب ارزشهای حاکم بر جامعه پیدا کند.

عباسی خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داریم خیلی فراتر ازآنچه امروز کانون وکلا و مرکز امور مشاورین انجام می‌دهند بایستی حرکت انجام شود.

وی یکی از عرصه‌هایی که بیش‌ازپیش وکلا می‌توانند در آن نقش‌آفرینی کنند را حوزه حقوق شهروندی دانست و بیان کرد: پرداختن به حوزه حقوق شهروندی توسط کانون وکلا موجب ارتقاء جایگاه آنها می‌شود و به هر صورت اگر کانون وکلا توجه به این حوزه را موردتوجه قرار دهد موجبات ارتقای جایگاه خودش را در جامعه فراهم می‌کند. ما در وزارت دادگستری در معاونت حقوق بشر در چارچوب یک تفاهم‌نامه که با اتحادیه کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور (اسکودا) امضا کردیم پرداختن به مباحث حقوق شهروندی و حقوق بشر را موردتوجه قراردادیم.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری بابیان اینکه در حال حاضر در 11 استان کمیته‌های حقوق شهروندی را راه‌اندازی کرده‌ایم، بیان کرد: یکی از محورهای اساسی این کمیته‌ها کانونهای وکلای استانها هستند که وکلا دراین زمینه‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند و این نقش‌آفرینی شامل آموزش و ترویج حقوق شهروندی، مشاوره حقوقی،‌ معاضدت حقوقی و کمک به مردم است.

عباسی در ادامه عنوان کرد: اعتقاد ما براین است در عرصه‌ای که تحت عنوان حقوق شهروندی در آن فعالیت می‌شود آموزش حقوقی و معاضدت حقوقی به مردم می‌تواند نقش بازدارنده و پیشگیرانه‌ای در ناهنجاریهای اجتماعی و آسیبهای اجتماعی داشت باشد که نتیجه آن پیشگیری از تشکیل پرونده در محاکم است.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری در پایان از برگزاری چهارمین کنگره بین‌المللی علوم پزشکی درزمینهٔ حقوق ژنتیک در 26 و 27 آبان ماه در تالار همایشهای بین‌المللی دانشگاه یزد خبر داد و گفت: این کنگره با حضور اندیشمندان حوزه‌های فقه،‌ حقوق و اخلاق و پزشکی و صاحب‌نظران ژنتیک برگزار می‌شود و دراین کنگره ابعاد مختلف موضوع حقوق ژنتیک موردبررسی قرار می‌گیرد. محورهای این کنگره مهندسی ژنتیک و چالشهای حقوقی، ژن‌درمانی و مسؤولیتهای ناشی از آن، حقوق اخلاق در پژوهشگاههای ژنتیکی و حمایت قانونی از ذخایر ژنتیکی ایران خواهد بود.

منبع: ایسنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *