آیا مرد با تقاضای اعسار می‌تواند از پرداخت مهر خودداری کند؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 1 تیر 1395


آیا مرد با تقاضای اعسار می‌تواند از پرداخت مهر خودداری کند؟

مهر، به مالی گفته می‌شود که در هنگام عقد نکاح، برابر ضوابط شرع و عرف و عادت از طرف زوج به زوجه پرداخت می‌شود. مهر عندالمطالبه است؛ یعنی به‌محض انعقاد عقد نکاح، زوجه مالک آن می‌شود و در صورت مطالبه، زوج باید آن را بپردازد.
پیش‌ازاین، در صورت مطالبه مهر از سوی زوجه و عدم توانایی مالی زوج، وی به حبس می‌شد تا زمانی که استطاعت مالی لازم را پیدا کند؛ این در حالی است که بر اساس قانون جدید نحوه اجرای محکومیتهای مالی، ضمانت اجرای حبس، برای عدم پرداخت دین مالی، در مورد مهر فقط تا سقف 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد و نسبت به مازاد، قانونگذار، اثبات ملائت زوج را شرط مطالبه مهر از سوی زوجه قرار
داده است.
به‌موجب ماده ۳ قانون جدید نحوه اجرای محکومیتهای مالی مصوب ۱۵ مهرماه ۱۳۹۳، «اگر استیفای محکومٌ‌به (در اینجا: مهر) از طرق مذکور در این قانون ممکن نشود، محکومٌ‌علیه (در اینجا: زوج) به تقاضای محکومٌ‌له (در اینجا: زوجه) تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته‌ شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکومٌ‌له (در اینجا: زوجه) حبس می‌شود.»
اگر مردی تقاضای اعسار کند می‌تواند از پرداخت مهر خودداری کند یا خیر؟
مطابق قانون خودداری از پرداخت مهر امکان‌پذیر نیست؛ چه اینکه به‌مجرد عقد ازدواج، زن مالک مهر می‌شود. به‌عبارتی‌دیگر مهر دینی است بر ذمه زوج که می‌بایست آنرا پرداخت نماید.
از طرفی دیگر صرف اقامه دعوای اعسار تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه دعوای مطالبه مهر، از موجبات عدم حبس زوج می‌باشد، لذا با فرض پذیرش ادعای اعسار زوج از ناحیه دادگاه بازهم زوج مکلف به تأدیه مهر می‌باشد، منتها به‌صورت اقساط یا طی مهلت مشخص. خبرگزاری میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *