آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام‌گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 14 تیر 1395


آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام‌گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند؟

آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام‌گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند؟

بر طبق ماده 684 قانون مدنی «عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون‌عنه یا مدیون اصلی می‌گویند.» حال در این میان ممکن است وام‌گیرنده از پرداخت دین خودداری کند، در این صورت چگونه ضامن می‌تواند طرح دعوی کند؟
مطابق قانون و با توجه به اینکه ضمانت به موجب قانون انواعی دارد، لذا با فرض تحقق هرکدام از آن انواع، راه و مسیر شما متفاوت خواهد بود. علی‌ای‌حال و با توجه به طرز بیان پرسش، با توجه به نوع رایج ضمانت باید بیان داشت که در فرضی که شما ضامن شخصی شده‌اید و با فرض صحت ضمانت، شما در مقابل دین شخصی که از وی ضمانت نموده‌اید، مسئول می‌باشید؛ بنابراین در صورت مراجعه طلبکار شما مسئولیت پرداخت خواهید داشت. در این مسئله شما زمانی می‌توانید به مدیون اصلی مراجعه نمایید که دین وی را به طلبکار پرداخت نموده باشید؛ به عبارت دیگر اصولاً تا قبل از آنکه چیزی پرداخت نکرده باشید، حق مراجعه‌ای هم نخواهید داشت. خبرگزاری میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *