آیا ذکر مبلغی در وکالت بابت برداشت از حساب بانکی موکل مشمول حق الثبت است؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
شنبه - 12 تیر 1395


آیا ذکر مبلغی در وکالت بابت برداشت از حساب بانکی موکل مشمول حق الثبت است؟

آیا ذکر مبلغی در وکالت بابت برداشت از حساب بانکی موکل مشمول حق الثبت است؟

سؤال : آیا ذکر مبلغی در وکالت کاری بابت  برداشت از حساب  بانکی موکل  مشمول حق الثبت خواهد بود ؟
کلاً موضوع اختلافی است  و در اینجا نظر موافق و مخالف بیان شده است
جواب نظر  اکثریت :
در وکالت وکیل نایب است که برود از حساب موکل فلان مبلغ را برای موکل برداشت کند یا مطالبات موکل را از بدهکاران وصول کند یا  فلان چک را وصول یا خانه موکل را بفروشد و ثمن را تحویل موکل نماید در این موارد تفاوت چیست؟ آیا صرف درج مبلغ آن را مالی می‌کند؟مگر در وکالت فروش وکیل همان کاری را که برای برداشت از حساب است نمی‌کند؟
به نظر می‌رسد در ماده 123 واژه مبلغ مفهوم خاص خود را دارد و شامل هر “رقم” یا “عدد” نمی‌باشد.
در ماده 124 آمده است  اسنادی که تعیین “قیمت” آنها ممکن نیست لکن معنا و مفهوم  مبلغ در آن درج نشده یا فاقد مبلغ است، ندارد  زیرا در سوابق تقنینی مواد 123 و 124 و همچنین عرف غالب اولاً ماده 123 همیشه در خصوص اسناد مالی و ماده 124 اسناد غیرمالی بوده است و به نظر منظور از مبلغ در واقع همان قیمت و مابه ازاء یا ثمن و …… است نه اینکه بگوییم هر عددی در هر سندی مشمول حق الثبت است و اگر سندی ولو مالی مبلغ در آن درج نشود حق الثبت ندارد چه اگر اینگونه باشد در اسناد مالی هم می‌توان به نحوی مبلغ را دور زد و قید ننمود
در ثانی به لحاظ وجود همین سوابق و عرف غالب ، در تبصره 2 ماده 123 استثنائا وکالت خودرو را تصریح کرده تا مشمول سایر وکالت‌نامه‌ها نگردد.
در جداول تعرفه حق التحریر گرچه مربوط به حق الثبت نیست ولی به‌هرحال به نوعی تعیین مرز اسناد مالی و  غیرمالی در آن شده است.
مثلاً در بند الف می‌نویسد اسناد رسمی موضوع ماده 123 اصلاحی ثبت شامل جداول یک ، دو ، سه  از قبیل قطعی ، قرارداد، ….
الف- اسناد مالی(موضوع ماده 123 اصلاحی قانون ثبت)
در بند ب می‌آمد اسناد رسمی موضوع ماده 124 که تعیین قیمت آنها ممکن نباشد …..
وکالت و تقسیم و تعهد و …..
ب- اسناد غیرمالی(موضوع ماده 124 اصلاحی قانون ثبت)
نظر اقلیت مخالف:
چنانچه قید مبلغ جنبه وجه‌الضمان نداشته باشه با وحدت ملاک از وحدت رویه ذیل الذکر درمورد قید مبلغ در وصیت عهدی اینگونه وکالت مشمول حق الثبت است.
در صورتی که در وصیت‌نامه ذکر مبلغ شده باشد موضوع با قسمت اخیر بند454 مجموعه بخشنامه‌های ثبتی منطبق است و نیز با توجه به تبصره2 ماده 50 قانون دفاتر اسناد رسمی چنانچه در وصیت‌نامه مبلغی ذکر نشده باشد حق الثبت آن غیرمالی محاسبه
خواهد شد.
جواب این نظر مخالف :با توجه به موارد پیش گفته در نظر موافق ، در فرضی که وصی فقط به تعهدات موصی عمل می‌کند  مثلاً پرداخت دیونش به مبلغ فلان ریال همچنان غیرمالی و خارج از رای مورد اشاره است و ضمناً منظور شورا از رای بیان این نکته بوده که در وکالت‌نامه هم اگر برای قراردادها وجه التزام قرارداده شده باشد مشمول ماده 50 است و ما نمی‌توانیم مفهوم مخالف آن را به ضرر مردم بدون دلیل منطقی و قانونی تفسیر نماییم. نویسنده: مهدی نیکزاد-   منبع: وبلاگ نظرات دفاتر اسناد رسمی


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *