آیین‌نامه اجرایی ثبت پایان‌نامه و رساله به دانشگاهها ابلاغ شد

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
شنبه - 25 دی 1395


آیین‌نامه اجرایی ثبت پایان‌نامه و رساله به دانشگاهها ابلاغ شد

آییننامه اجرایی ثبت پایاننامه و رساله به دانشگاهها ابلاغ شد

دانش

پیرو ابلاغ آییننامه الزامی شدن ثبت پیشنهادها، پایاننامهها و رسالههای تحصیلات تکمیلی و بررسی اصالت آنها در ایرانداک، آییننامه اجرایی آن، توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ابلاغ شد.

پیرو ابلاغ آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاد‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» از جانب محمد فرهادی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، به‌تمامی دانشگاهها، پژوهشگاهها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، دانشگاهها موظف شدند پیشنهاد پایان‌نامه و رساله‌ (پارسا)های مصوب و «پارسا»های دانشجویان خود را پس از دفاع در سامانه‌های اطلاعاتی ایران‌داک ثبت و تأیید کرده و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایران‌داک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.

بر پایه این آیین‌نامه، مؤسسه‌ها موظف‌اند پیشنهاد (پروپوزال) مصوب و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترای دانشجویان خود را در سامانه ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاد به نشانی sabt.irandoc.ac.ir ثبت و تأیید و متن کامل آن را بارگذاری کنند.

هم‌چنین، مؤسسه‌ها موظف‌اند متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای دانش‌آموختگان دست‌کم سه سال پیشین خود را در سامانه نام‌برده ثبت و تأیید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایران‌داک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.

بر پایه ماده هشت و ۹ این آیین‌نامه، مؤسسه‌ها موظف هستند، با بازنگری در فرایندهای آموزش و دانش‌آموختگی خود، پیش از تصویب پیشنهاد پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و دفاع نهایی، اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه تحت وب «همانند جو» به آدرس tik.irandoc.ac.ir که با دریافت متن نوشتار از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای موجود در پایگاههای ایران‌داک نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد، بررسی کنند.

هم‌چنین، پیش از تصویب پیشنهاد پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری پیشینه آنها را با کاربرد پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)ganj.irandoc.ac.ir بررسی شود.

این خدمت را ایران‌داک در سامانه پیشینه پژوهش به نشانی pishineh.irandoc.ac.ir به دانشجویان عرضه می‌کند. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *