آیا به دین ناشی از ضمان قهری خسارت تأخیر تأدیه تعلق می گیرد؟

دسته: گزیده مقالات
بدون دیدگاه
سه شنبه - 4 آبان 1395


آیا به دین ناشی از ضمان قهری خسارت تأخیر تأدیه تعلق می گیرد؟

آیا به دین ناشی از ضمان قهری خسارت تأخیر تأدیه تعلق می گیرد؟

عنوان: مطالعه زیان دیرکرد پرداخت دین ناشی از ضمان قهری

نویسندگان: محسنی-دکتر حسن و میرشکاری-دکتر عباس

%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%b9%d9%87-%d8%b2%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d8%b1%da%a9%d8%b1%d8%af-%d9%be%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d8%af%db%8c%d9%86-%d9%86%d8%a7%d8%b4%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b6

چکیده

پرسش اصلی در این نوشتار این است که آیا بابت تأخیر در پرداخت دیون ناشی از ضمان قهری می‌توان پرداخت زیان دیرکرد یا خسارت تأخیر تأدیه را خواستار شد؟ در پاسخ به این پرسش، برخی بر این باورند که زیان دیرکرد به این دیون نیز تعلق می‌گیرد. در توجیه این باور می‌توان به اطلاق واژه دین در ماده 522 ق.آ.د.م. و نیز لزوم حمایت از زیان‌دیده که اینک در مقام طلبکار خواهان دریافت طلب خویش است، استناد کرد. گروهی دیگر مطالبه این زیان را ناروا می‌دانند. در تأیید این دیدگاه نیز به ظاهر ماده 522 ق.آ.د.م. و مبنای آن استناد می‌شود. در میانه این دو دیدگاه می‌توان عامل دیگری را به تحلیل افزود و آن، پرداخت خسارت از تاریخ صدور حکم قطعی دادگاهی است که شرایط تحقق مسئولیت مدنی را احراز کرده است. در این مقاله با تأکید بر یک رای، به تحلیل این سه دیدگاه پرداخته خواهد شد. کلید واژه: اصیل؛ التزام؛ عقد نکاح؛ فضولی؛ کشف و نقل

منبع: فصلنامه مطالعات حقوق خصوصی (مجله دانشکده حقوق علوم سیاسی سابق) دوره 46 شماره 1 بهار 1395


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *