آن‌چه در مورد اجرت‌المثل زن در زندگی زناشویی باید بدانید

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 27 فروردین 1396


آن‌چه در مورد اجرت‌المثل زن در زندگی زناشویی باید بدانید

آنچه در مورد اجرتالمثل زن در زندگی زناشویی باید بدانید

در این گزارش، به موضوع حق زوجه به مطالبه اجرتالمثل از زوج پرداختهشده است.

اگر زن در طول زندگی مشترک و در خانه شوهر خود، کاری که شرعاً وظیفه او نبوده و بدون قصد تبرُّع (رایگان، ثواب و بخشش انجام نداده باشد) و به دستور شوهر انجام داده باشد، مستحق پاداشی است که به آن اجرت‌المثل گفته می‌شود.

در این صورت زوجه در صورت اثبات و احراز محکمه، مستحق اجرت‌المثل خواهد بود و با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج، دادگاه مبلغی از باب بخشش (نحله) برای زوجه تعیین می‌کند.

گفتنی است زمانی که زن‌وشوهری صاحب فرزند می‌شوند، اگر بخواهند برای نگهداری از فرزند خود پرستاری را به کار بگیرند، این مسأله مشمول هزینه است و باید دستمزدی به پرستار خود بدهند.

اگر همین زن و شوهر بخواهند برای انجام امور عادی منزل از قبیل آشپزی و نظافت فردی را استخدام کنند این مسأله نیز مشمول هزینه است.

چنین مواردی جزو وظایفی نیست که به عهده زن باشد، اما ممکن است همسر او از وی تقاضا کند انجام چنین اموری را در منزل به عهده بگیرد. در چنین شرایطی اگر زمانی زن اجرت‌المثل خود را مطالبه کند، این موضوع کارشناسی و دستمزد این
موارد محاسبه می‌شود.

باید به این نکته نیز توجه داشت که در کارشناسی هیچ‌گاه دستمزد یک پرستار یا یک خدمتکار خانه به شکل کامل برای زنان محاسبه نمی‌شود، زیرا فرض بر این است که زن در قبال انجام کارها و حضور در خانه همسرش، از مزایایی مانند رفتن به مسافرت و دریافت هدیه نیز بهره برده و به همین دلیل نمی‌توان مانند یک خدمتکار عادی که فقط حقوق گرفته و از مزایای دیگری محروم بوده، برخورد کرد؛ اما اگر زنی ثابت کند هنگام حضور در منزل همسرش هیچ‌گاه به مسافرت نرفته، همسرش برای او هیچ‌گاه هدیه‌ای نخریده و نفقه‌ای که دریافت کرده نیز در حداقل ممکن بوده، چنین مسأله‌ای نیز در بحث اجرت‌المثل او تأثیر دارد و سبب افزایش این مبلغ می‌شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *