آموزش و پایش کلانتریها درزمینه حقوق شهروندی

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
جمعه - 7 آبان 1395


آموزش و پایش کلانتریها درزمینه حقوق شهروندی

آموزش و پایش کلانتریها درزمینه حقوق شهروندی

سردار محمد شرفی در دیدار با دکتر الهام امین زاده معاون رئیسجمهور با اشاره به اینکه پلیس پیشگیری ناجا گستردهترین پلیس تخصصی نیروی انتظامی است که بیشترین سطح تماس با شهروندان را دارد، اظهار کرد: همین ویژگیها توجه پلیس پیشگیری به حقوق شهروندی و تدوین یک راهبرد جامع دراینباره را بیش از دیگر بخشهای ناجا ضروری میکند.

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%88-%d9%be%d8%a7%db%8c%d8%b4-%da%a9%d9%84%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82-%d8%b4%d9%87

وی ادامه داد: به همین منظور از مدتها پیش در پلیس پیشگیری، مطالعات مربوط به این موضوع را انجام دادیم و با تعریف دقیق اصول حاکم بر سیستم تلاش کردیم تا میزان خطای سامانه و کارکنان خود را به کمترین اندازه ممکن برسانیم. رئیس پلیس پیشگیری ناجا همچنین در توضیح اقدامات عملی صورت گرفته درزمینه حقوق شهروندی، چهار محور اصلی راه‌اندازی سامانه ثبت انتقادات و شکایات 197 به‌منظور برقراری نظارت و مشارکت همگانی، سامانه 110 برای بالا بردن دقت، سرعت و صحت خدمات پلیس به مردم، به‌کارگیری فن‌آوریهای نوین و اصلاح رفتار کارکنان را برشمرد. سردار شرفی تاکید کرد: پلیس پیشگیری تلاش کرده است تا محورهای گفته‌شده، در کلانتریها به‌عنوان خط مقدم ارتباط با شهروندان با جدیت تمام پیگیری شود.

وی افزود: قرارگاه جهادی تربیت و آموزش نیز به همین منظور در ناجا پایه‌گذاری شد و ما با برگزاری دوره‌های مداوم برای کارکنان کلانتریها، اقدام به نهادینه کردن قانون‌مداری و جامعه‌محوری در کارکنان کردیم.

این مقام ارشد ناجا با تاکید بر اینکه پلیس پیشگیری با جدیت، طرح اصلاح فیزیکی «تحت‌نظرگاهها» و پایش برخط آنها را پیگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: در عرصه حقوقی نیز ما به کارکنان آموزش داده‌ایم تا حقوق چهارگانه تفهیم اتهام، اجازه تماس با بستگان، اجازه گرفتن وکیل و شرایط مناسب رفاهی را حتماً رعایت کنند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا درباره انتقال متهمان به دادسرا و رابطه با دستگاه قضا، ضمن تاکید بر اینکه انتقال متهم با تجهیزات مراقبتی به دادسرا برای پلیس هم خوشایند نیست، تصریح کرد: این مسأله بخشی از قانون است و پلیس باید طبق آن انجام‌وظیفه کند.

وی اضافه کرد: البته پلیس پیشگیری آمادگی کامل دارد تا با استفاده از فن‌آوریهای برتر، ارتباط با قوه قضاییه و بازجویی از متهمان را به‌صورت برخط و ویدیوکنفرانس برقرار کند تا ضمن بالا رفتن سرعت کار از انتقال متهم در انظار عمومی اجتناب شود.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تاکید براین که هنوز کاستیهایی وجود دارد و پلیس برای مرتفع کردن آنها تمام تلاش خود را به کار گرفته است، گفت: البته پلیس انتظاراتی نیز دارد که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به درخواست الحاق پیوستهای امنیتی به‌تمامی طرحهای عمرانی برای پیشگیری از جرم اشاره کرد.

سردار شرفی، همکاری با پلیس برای نرم‌افزاری کردن نظارت که باعث کاهش حضور فیزیکی و اثربخشی بیشتر خواهد شد را از دیگر انتظارات پلیس پیشگیری دانست. در ادامه نشست، دکتر الهام امین زاده بابیان اینکه نشست امروز تنها برای درخواست از پلیس برای رعایت بیشتر حقوق شهروندی برگزار نشده است، تصریح کرد: حقوق شهروندی یک مقوله کاملاً دوسویه است و خود شهروندان نیز باید به رعایت حقوق حاکمیت و حقوق بین خود ترغیب شوند. دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی ادامه داد: روشن است که پلیس باید در انجام‌وظیفه خود اقتدار داشته باشد و اعمال فشار بیش‌ازاندازه بر ناجا برای رعایت حقوق شهروندی به اقتدار آن خدشه وارد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات ضروری برای نهادینه کردن حقوق شهروندی در جامعه، مشارکت دادن شهروندان در امر تأمین امنیت است، از اقدامات پلیس پیشگیری در ساماندهی مراکز حفاظتی و مراقبتی تقدیر کرد. امین زاده با تاکید بر اینکه دولت، پلیس را در رعایت هرچه بیشتر حقوق شهروندی یاری خواهد کرد، از مسؤولان پلیس پیشگیری خواست تا فهرستی از تمامی نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود را به دولت ارائه دهند تا این نیازها به یاری دانشگاهیان و شرکتهای دانش‌بنیان در داخل کشور تأمین شود. وی بابیان اینکه دیدگاه پلیس پیشگیری نسبت به حقوق شهروندی بسیار عمیق و مترقی است، گفت: ما تلاش خواهیم کرد تا مسؤولان و مردم را از این نگاه مترقی و کارکردهای متعالی را آگاه کنیم. دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی در پایان افزود: برای آموزش و آگاه‌سازی شهروندان در حوزه پیشگیری و حقوق شهروندی، دولت می‌تواند تسهیلات بسیاری را در اختیار پلیس پیشگیری قرار دهد که می‌توان به ابزار رسانه، به‌ویژه صداوسیما، آموزش‌وپرورش و امکانات اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات اشاره کرد.

در نشست حقوق شهروندی که با حضور رئیس پلیس پیشگیری، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی و شماری از فرماندهان ارشد پلیس پیشگیری در ستاد ناجا برگزار شد، مسؤولان بخش حقوقی و قضایی پلیس پیشگیری به شرح اقدامات، برنامه‌ها و محدودیتهای پلیس پیشگیری پرداختند و امکانات و ظرفیتهای موجود برای همکاری دراین زمینه توسط دو طرف بررسی شد. منبع: وب‌سایت خبرگزاری مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *