آغاز طرح ضربتی برخورد با وسایل نقلیه پلاک مخدوش در تهران

دسته: حقوق و اجتماع , مطالب برگزیده
بدون دیدگاه
یکشنبه - 7 آذر 1395


آغاز طرح ضربتی برخورد با وسایل نقلیه پلاک مخدوش در تهران

آغاز طرح ضربتی برخورد با وسایل نقلیه پلاک مخدوش در تهران

920587490

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آغاز طرح ضربتی برخورد با وسایل نقلیه پلاک مخدوش خبر داد.

سرهنگ حسن عابدی، دراین‌باره گفت: متأسفانه شاهد این هستیم که برخی از رانندگان برای اینکه وارد محدوده زوج و فرد یا طرح ترافیک شوند اقدام به دست‌کاری ارقام پلاک وسیله نقلیه خود یا پوشاندن آن می‌کنند که این اقدام در روزهای اخیر با توجه به شرایط آلودگی هوا و اجرای طرح ترافیک در محدوده زوج و فرد تا ساعت 19 افزایش نیز یافته است.

وی بابیان اینکه برابر ماده 720 قانون مجازات اسلامی هرگونه تغییر در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری یا استفاده از پلاک وسیله‌ای دیگر جرم بوده و مجازات حبس از شش ماه تا یک سال را به دنبال خواهد داشت، افزود: در همین راستا و با توجه به اینکه اقدام برخی از رانندگان در تغییر ارقام پلاک ممکن است سبب وارد شدن زیان به راننده‌ای دیگر شود، تیمی با حضور عوامل یگان امداد و عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تشکیل‌شده و با حضور در نقاط مختلف شهر با این تخلف برخورد می‌کند.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ بابیان اینکه طرح برخورد با پلاکهای مخدوش و ناخوانای وسایل نقلیه به شکل ضربتی آغازشده و در روزهای آتی ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: مأموران پلیس راهور به شکل محسوس و نامحسوس در اطراف دوربینها و معابر ورودی به محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک مستقرشده و در صورت رؤیت چنین وسایل نقلیه‌ای علاوه بر جریمه 60 هزارتومانی، وسیله را نیز توقیف و راننده متخلف را به دادسرای راهور معرفی می‌کنند.

عابدی با تأکید بر اینکه تغییر در پلاک نه یک تخلف رانندگی بلکه یک جرم است، به ایسنا گفت: تمامی وسایل نقلیه موتوری اعم از موتورسیکلت، خودروی سواری، کامیون، اتوبوس و … مشمول این قانون می‌شوند و در صورت تخلف مقام قضایی به تخلف آنان رسیدگی خواهد کرد.

به گفته وی، درصورتی‌که راننده‌ای اقدام به تغییر در ارقام پلاک خود کند، علاوه بر موارد گفته‌شده، حتما پلاک وسیله‌ نقلیه‌اش نیز فک خواهد شد؛ چراکه این اقدام به‌منزله جعل بوده و سبب وارد شدن زیان به مالک خودرویی دیگر خواهد شد.

برخورد با افرادی که برای پوشاندن پلاک پول میگیرند

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به افرادی که با حضور در معابر ورودی طرح زوج و فرد و ترافیک از رانندگان مبلغی را دریافت کرده و با بدن یا موتورسیکلت خود باعث مخفی ماندن پلاک از دوربینها می‌شوند، نیز گفت: پلیس با هماهنگی عوامل انتظامی با این دسته از افراد نیز به اتهام اخلال در نظم عمومی برخورد می‌کند، اگر این افراد با موتورسیکلت چنین اقدامی را انجام دهند، موتورسیکلت آنان نیز توقف خواهد شد.

عابدی درباره موتورسیکلتهایی که اقدام به پوشاندن پلاک خود با زنجیره یا خورجین می‌کنند، نیز گفت: برخی از موتورسواران دست به چنین اقدامی می‌زنند که با آنان نیز برخورد خواهد شد. حتی برخی از رانندگان وسایل نقلیه پلاک خود را گل مالی و کثیف کرده و ادعا می‌کنند که به دلیل شرایط بارانی این اتفاق افتاده است که لازم است به این افراد نیز یادآوری کنم که پلاک وسایل نقلیه همواره باید خوانا باشد و اگر به هر دلیل وسیله نقلیه کثیف شود، آنان موظف‌اند که پلاک خود را تمیز کنند.

وی، استفاده از تلق در پوشاندن پلاک را نیز تخلف اعلام کرد و گفت: پلیس با تمامی ترفندها و شیوه‌هایی که برخی رانندگان برای پوشاندن پلاک خود بکار می‌برند آشناست و با آنها برخورد می‌کنند.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره پلاک وسایل نقلیه سنگین نیز گفت: پلاک کامیونها و اتوبوسها نیز باید خوانا باشد و در ابعاد بزرگ‌تر روی بدنه این وسایل نیز نصب شود.

برخورد روزانه با بیش از 100 تغییر در پلاک

عابدی بابیان اینکه به‌طور متوسط مأموران راهور در طول روز با بیش از 100 مورد دست‌کاری یا پوشاندن پلاک برخورد می‌کنند، اظهار کرد: طرح تشدید برخورد با تخلفات پلاک در پایتخت ادامه خواهد داشت.

وی در پایان با اشاره به شرایط آلودگی هوا در پایتخت، گفت: تشدید برخورد با خودروهای دودزا و آلاینده و همچنین فاقد معاینه فنی نیز در دستور کار مأموران قرارگرفته و نسبت به اعمال قانون و برخورد با این وسایل نیز اقدام خواهد شد. منبع: ایسنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *