آغاز بررسی لایحه بودجه سال ٩۶ کل کشور در مجلس

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 3 اسفند 1395


آغاز بررسی لایحه بودجه سال ٩۶ کل کشور در مجلس

آغاز بررسی لایحه بودجه سال ٩۶ کل کشور در مجلس

 

 

426169808

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال 1396 کل کشور را در مجلس شورای اسلامی آغاز کردند.

1- به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، جلسه علنی مجلس با حضور 215 نماینده و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیدگی به لایحه بودجه سال ٩۶ کل کشور را در دستور کار خود دارند.

مجلسیها ابتدا وارد رسیدگی به کلیات این لایحه می‌شوند و پس از قرائت گزارش کمیسیون تلفیق، سخنان موافقان و مخالفان و نماینده دولت رأی‌گیری می‌شوند. در صورت تصویب کلیات این لایحه بررسی جزییات آن آغاز می‌شود.

اکبر رنجبر زاده عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد 10 نفر موافق و 10 نفر مخالف هرکدام به مدت ١٠ دقیقه برای کلیات لایحه بودجه سال ٩۶ صحبت می‌کنند.

وی افزود: در ابتدا رئیس‌جمهوری در دفاع از این لایحه سخنرانی می‌کند، پس از سخنرانی موافقان و مخالفان، نماینده دولت ٢٠ دقیقه فرصت سخنرانی دارد و سپس سخنگوی تلفیق بودجه ٩۶ به مدت ٣٠ دقیقه در مورد این لایحه سخنرانی می‌کند.

بر اساس ماده 186 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوستها و سوابق آن تا مدت روز می‏‌توانند 10 پیشنهادهای خود را به کمیسیونهای تخصصی مجلس تقدیم کنند، کمیسیونهای تخصصی موظف هستند حداکثر تا 15 روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند.

کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف 15 روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیونهای تخصصی گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیأت رئیسه قابل تمدید است.

در جلسه علنی، پس از رسیدگی به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومی دولت رسیدگی و سقف آن به‏ تصویب خواهد رسید.

پس از آن پیشنهادهای مربوط به تبصره‏‌ها و ردیفها رسیدگی می‏‌شود. هم‌چنین در جلسه علنی، تنها پیشنهادهایی که توسط نمایندگان و کمیسیونها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل‌طرح است.

پیشنهادهایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل‌طرح نخواهد بود و پیشنهادهایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل‌طرح است که ردیف مشخص جایگزین را معین کند. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.

در صورت تصویب نشدن کلیات لایحه بودجه، فقط برای یک‌بار موضوع به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود تا حداکثر ظرف 72 ساعت گزارش اصلاحی خود را به مجلس ارائه کند.

بر اساس ماده 187 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیر از جمعه و تعطیلات رسمی، حداقل روزی چهار ساعت منعقد شود و تا موقعی که شور و مذاکره پایان نیافته و رأی مجلس اخذ نشده است از دستور خارج نمی‏‌شود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمی‏‌تواند مطرح باشد مگر لایحه یک یا چند دوازدهم بودجه در صورت ضرورت. منبع: ایرنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *