آتش‌نشانان

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
سه شنبه - 26 بهمن 1395


آتش‌نشانان

آتشنشانان

%d8%b5%d8%af%d8%b1%d8%a7%d9%84%d8%b3%d8%a7%d8%af%d8%a7%d8%aa%db%8c-1

سید مهدی صدرالساداتی

کسی که با اذن امام یا نائب امام در معرکه جنگ جان بدهد، شهید است و اینها جایگاه ویژه‌ای دارند، فقط این شهید است که غسل و کفن نمی‌خواهد بلکه با همان لباسش و همان‌طوری می‌توان دفنش کرد … هر فرد دیگری را باید غسل و کفن کرد! مثلاً جانبازی که بعداً از دنیا می‌رود را هم باید غسل و کفن کرد.

اما بر طبق روایات، به افراد دیگری هم شهید گفته‌شده و یا پاداش شهید را دارند … که مراتب متعددی دارند:

مثلاً هر مؤمنی به‌حق در راه دفاع از مال و خانواده و یا جان و ناموس خود بمیرد شهید است. آن‌کس که در دفاع از مؤمنین و یا همسایه‌اش بمیرد شهید است. کسی که در راه امربه‌معروف و نهی از منکر بمیرد شهید است.

شهادت مراتب دیگری هم دارد و حتی زنانی که به هنگام زایمان می‌میرند شهیدند؛ و حتی مؤمنانی که در دریا غرق شوند، یا زیر آوار بمانند، یا در آتش بسوزند، پاداش شهید را دارند.

و هر کس که بر محبت پیامبر و اهل‌بیت بمیرد، شهید است!

آتش‌نشانهای عزیز ما قطعاً مراتبی از شهادت را دارند، چون برای دفاع از مؤمنین و اموالشان جان دادند!

پس

اولاً: این بنیاد شهید نیست که بتواند کسی را شهید اعلام کند، شهید تعریف مشخصی دارد که گفته شد، بنیاد شهید فقط افرادی را تحت حمایت خود قرار می‌دهد و امکاناتی را برای بعضی قرار می‌دهد!

ثانیه: حالا اگر پلیسی که در راه انجام مأموریت دچار سانحه شد، موردحمایت بنیاد قرار بگیرد، از لحاظ شرعی و عقلایی هیچ منعی ندارد که این عزیزان فداکار هم موردحمایت قرار گیرند! هر دو گروه برای امنیت رفتند و هر دو شهید به معنای اول نیستند، فرقی نمی‌بینم!

این مسأله کاملاً به تصمیم آن بنیاد و قانون‌گذاران مربوط است!


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *